Dom i ogród - 5 sposobów na stworzenie przyjaznej przestrzeni wokół swojego mieszkania - Poradnik

Rośliny – naturalna ozdoba i oczyszczacz powietrza

Rośliny w domu i ogrodzie to nie tylko piękne dekoracje, ale również naturalny oczyszczacz powietrza Wewnętrzna przestrzeń mieszkania może być zanieczyszczona różnymi substancjami, takimi jak formaldehyd czy azotowe związki organiczne emitowane przez meble czy farby

Dom i ogród

1. Rośliny – naturalna ozdoba i oczyszczacz powietrza

Rośliny w domu i ogrodzie to nie tylko piękne dekoracje, ale również naturalny oczyszczacz powietrza. Wewnętrzna przestrzeń mieszkania może być zanieczyszczona różnymi substancjami, takimi jak formaldehyd czy azotowe związki organiczne emitowane przez meble czy farby. Rośliny przeciwdziałają takim zanieczyszczeniom, zwiększając ilość tlenu i pochłaniając szkodliwe substancje.

W ogrodzie natomiast warto postawić na naturalną aranżację, wykorzystując zasadę trzech warstw. Na pierwszej warstwie umieścić można niskie rośliny, takie jak trawy ozdobne, krzewy, a nawet warzywa, na drugiej warstwie średniej wysokości, takie jak krzewy ozdobne, a na trzeciej – wysokie drzewa i krzewy pochodzące z okolicy, które dostosowane są do klimatu i gleby. Dzięki takiemu układowi rośliny będą się doskonale komponowały i tworzyły harmonijny krajobraz.

2. Fontanna ogrodowa – relaksujący element stylizacji

Jeśli chcemy przywrócić spokój i harmonię w trudnych chwilach, warto zainwestować w fontannę ogrodową. To nie tylko element dekoracyjny, ale również relaksacyjny. Dźwięk spływającej wody uspokaja, działa kojąco na zmysły i pozwala na oderwanie się od codzienności. Fontanna ogrodowa może być różnych wielkości, kształtów i o różnej charakterystyce. Może to być nowoczesna fontanna solarna, a może ręcznie wykonany staw z elementami kamieniarskimi. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, fontanna ogrodowa będzie zawsze odpowiednią i niezwykle korzystną dla nas propozycją.

3. Oświetlenie – subtelny akcent dla przytulnej atmosfery

Oświetlenie to szczególnie istotny element w stworzeniu przytulnej przestrzeni. Razem z żyrandolem stosować warto oświetlenie punktowe, które skupione jest na konkretnych elementach dekoracyjnych, takich jak obrazy, rośliny, kinkiety. W ogrodzie warto zwrócić uwagę na zasilane energią słoneczną lampy, które dodają niepowtarzalny klimat. Bardzo ważne jest również to, że dobieramy kolorystykę światła. Jeśli chcemy wyciszyć się po ciężkim dniu, warto wybrać ciepłe światło, które wprowadzi do domowej atmosfery przytulność i zrelaksuje pomieszczenie. Natomiast w ogrodzie poleca się zastosować bardziej intensywne oświetlenie, które pozwoli cieszyć się jego urokiem także po zmroku.

Stworzenie przyjaznej przestrzeni domowej to nie tylko kwestia odpowiedniego wyboru mebli czy kolorów ścian. Ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły, takie jak rośliny, fontanna ogrodowa czy oświetlenie. W ten sposób uzyskamy harmonijną i relaksującą przestrzeń, która będzie pełniła funkcję azylu i źródła wewnętrznego spokoju. Pamiętajmy – to w naszym domu i ogrodzie spędzamy większość czasu, więc warto zadbać o to, aby te miejsca były wyjątkowe i sprzyjały nam w codziennym życiu.