Piękno wnętrza i natury: jak połączyć dom i ogród w harmonijną całość? - Poradnik

Ogród zaś to nasza wizytówka, gdzie odzwierciedlamy nasze podejście do estetyki i ekologii Dlaczego więc nie połączyć tych dwóch składników? Spójne połączenie wnętrza i natury w harmonijnej całości to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań w projektowaniu domów

Dom i ogród

Piękno wnętrza i natury" jak połączyć dom i ogród w harmonijną całość?

Każdy dom ma posiadające swój styl i charakteryzuje się innym wnętrzem oraz różnym wyznacznikiem, co do wyglądu. Ogród zaś to nasza wizytówka, gdzie odzwierciedlamy nasze podejście do estetyki i ekologii. Dlaczego więc nie połączyć tych dwóch składników? Spójne połączenie wnętrza i natury w harmonijnej całości to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań w projektowaniu domów. W artykule przedstawimy Wam kilka przykładów, jak zrobić to w dobry sposób.

Dzień dobry. I oczywiście, czym jest piękno, o ile w ogóle można to jakoś ująć. W kontekście artykułu o domach i ogrodach, warto zacząć od tego, że piękno jest tam, gdzie człowiek ma ochotę ujrzeć piękno. Uroda wnętrza nie zawsze powinna królować nad ogrodem, tak samo jak nie każdy ogród będzie piękniejszy, niż wnętrze, ale to właśnie w połączeniu tych elementów możemy uzyskać piękno, spójność i harmonię.

Dom i ogród – jak je ze sobą połączyć?

Planowanie to podstawa. W przypadku łączenia wnętrza i natury należy przemyśleć klasyczne zagadnienia związane z architekturą, ale również, co do estetyki. Takie połączenie nie oznacza, że wjazd do posesji musi być wybrukowany, a kolory ścian wewnątrz muszą być takie same, jak kolor kwiatów w ogrodzie. Oznacza to jednak, że powinny one się ze sobą łączyć w jedną całość. W dobrze zaprojektowanym projekcie należy pamiętać o spójności, takiej, aby wnętrze i ogród dostosowywały się do siebie i tworzyły estetyczny związek.

W pierwszej kolejności należy zadbać o estetykę, czyli w jaki sposób ukształtowana będzie posesja – w jakim stylu będą zaprojektowane ściany, okna, drzwi, co do kolorów, a także co do matieriałów. Bali przepięknie wpisują się w tropikalny klimat, ale co zimą, kiedy trzeba zwrócić uwagę na ciepło? W przypadku murowanego domu i ciemnopomarańczowych roślin, może się zdarzyć, że wnętrze będzie wyglądało żółtawo.

Jakie dodatki warto wykorzystać w przypadku łączenia domu z ogrodem?

Gdzieś już mówiliśmy o połączeniu, tak więc warto stworzyć jedną spójną całość, w której dom i ogród będą polączone i dostosowane do siebie. Możemy to zrobić poprzez dobieranie odpowiednich dodatków. Rośliny, fontanny, kolorowe kamyczki, stawy dzięki estetycznym dodatkom, jak dodatki do łazienek, czy butelki, które mogą z powodzeniem wpasować się w ten klimat, należy zwracać uwagę, aby nie zdominowały one za bardzo ani wnętrza, ani ogrodu.

Ciekawym rozwiązaniem pozostaje wybór kolorów. Jak wiadomo, biel i jasne odcienie nie zawsze dobrze wpisują się w styl tropikalny. Jednak, jeśli użyjemy tego koloru w odpowiedni sposób, np. poprzez dekorację okna w jasny materiał, czy jasne doniczki, nadal możemy uzyskać pożądany efekt.

Podsumowując, spójne połączenie domu i ogród to zadanie dla osób z estetyczną wrażliwością, którzy są w stanie przemyśleć projekty i uzyskać piękno, po zintegrowaniu tych dwóch elementów w bajkową całość. Kreatywności i fantazji nie brakuje, dzięki czemu możemy oczekiwać coraz to bardziej zaskakujących pomysłów.